Teksty dla tagu: przyroda

Tatrzański Park Narodowy

Tatry to najpiękniejsze Góry w Polsce i najczęściej odwiedzane przez turystów. Szczególnie atrakcyjna jest tu przyroda, która jest chroniona przy pomocy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Znajduje się na południowych krańcach Polski, w części Karpat Zachodnich. Jego tren obejmuje min. najwyższe góry w Polsce. Nikt na pewno się tu nie zgubi, gdyż jest tu ponad 200 kilometrów szlaków pieszych. Jedną z atrakcji tutejszej przyrody są jeziora wysokogórskie. A najsłynniejsze z nich to min. Morskie Oko, czy też Czarny Staw. W innym rejonie Polskie nie można spotkać tak charakterystycznej roślinności. Szacuje się, że jest tu około tysiąc gatunków różnych roślin. W parku znajduje się także muzeum przyrodnicze, w które j można zobaczyć te wszystkie gatunki roślin. Znajduje się tu także Rezerwat Biosfery, który funkcjonuje od roku 1992. Znajdują się tu także liczne schroniska dla turystów, którzy mogą dobrze odpocząć. Każdy z nas powinien pomyśleć o zwiedzeniu tego miejsca, ponieważ stanowi jeden z symboli narodowych całej Polski.

Doliny w Tatrach

Treść dodano: 21-01-2012, Tagi: tatry, przyroda, potok

Jednym z najpiękniejszych gór w Polsce są Tatry, a na pewno są one najwyższe. Posiadają w sobie mnóstwo atrakcji turystycznych, z których warto wymienić min. bardzo ciekawe pod względem dolin, które licznie się tu znajdują. Jedną z nich jest dolina Kościeliska. Ma długość prawie ośmiu kilometrów, dlatego jest gdzie spacerować. To jedne z symboli całych Tatr. Otaczają ją min. takie szczyty jak Błyszcz, Kamienista, czy też Czerwone Wierchy. Inną znaną tu doliną jest Dolina Suchej Wody, która jest bardzo pięknie położona, gdyż otaczają ją dwa główne pasma gór, a mianowicie Tatry Wysokie oraz Tatry Zachodnie. Przepływa tutaj przepiękny potok zwany Suchą Wodą, który nadaje okolicy dodatkowego uroku. Kolejną ważną doliną jest Dolina Pięciu Stawów, której nie sposób ominąć, gdyż znajduje się na jednym z głównych szlaków polskich gór. Może to być dla każdego piękna wyprawa, gdzie spotkamy po drodze pięć najważniejszych stawów w Tatrach. Turyści bardzo chętnie oglądają to miejsce przyrody górskiej.

Wyprawa na Rysy

Treść dodano: 11-02-2012, Tagi: piękne widoki, szczyt, przyroda

Każdy z nas na pewno wie, że najwyższym szczytem w Polsce są Rysy. Niewiele jednak osób decyduje się, aby tam wyruszyć, ponieważ nie jest to takie proste. Wymaga o na pewno kondycji i pewnego przygotowania. Jeśli ktoś już wcześniej zaplanuje sobie wypraw w góry będzie wiedział, że najlepiej będzie z Morskiego Oka. Dodatkowo cały spacer nabiera dodatkowego uroku, kiedy zaczyna się go o świcie. Z początku spacer nie jest trudny i można przy okazji podziwiać piękno polskiej, górskiej roślinności. Po drodze mija się min. takie atrakcje, jak Czarny Staw oraz wodospad w Kazalnicy. Na danej wysokości staniemy się bardziej osamotnieni, ponieważ niewielu turystów decyduje się na dalszą wyprawę. Omijając najtrudniejszy krok, jakim jest Grzęda, stajemy na szczycie. Widok stąd jest na pewno nieziemski. Można skąd zobaczyć min. szczyt Gerlach, Mięguszowieckie szczyty, Żabią Dolinę oraz Lodowy Szczyt. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, to nie próbuj wejść na sam szczyt, ponieważ powietrze jest tam rzadkie i możesz się źle poczuć.

Piękna Łysica

Treść dodano: 17-02-2012, Tagi: szczyt, piękne widoki, przyroda

Góry Świętokrzyskie są bardzo popularne wśród turystów, którzy chętnie je odwiedzają. Warto wspomnieć o najwyższym szczycie tych gór, czyli o Łysicy, która inaczej nazywana jest Górą Świętej Katarzyny. Składa się jednak z dwóch wierzchołków przez co jest bardzo atrakcyjna. Pierwsza z nich to tak zwana Skała Agaty, która składa się głównie ze skał graniowych. Na drugim wierzchołku postawiony został wysoki krzyż. Piękno turystyczne tej góry polega na tym, że porośnięty jest prawie w całości starym lasem jodłowym, pod którego cieniem można doznać odpoczynku. Na zboczach można podziwiać rumowiska skalne, które nazywane są gołoborzami. Znajduje się tu także także urocze źródełko Świętego Franciszka. Można także zobaczyć małą kapliczkę, która została wybudowana również pod jego wezwaniem. Ciekawostką jest, że woda w tym źródełku nie zamarza, a spod spodu można zobaczyć wydobywające się bąbelki gazu. Kiedyż ludność uważała, że woda ta ma właściwości lecznicze, jest bowiem bardzo zdrowa i czysta.